Актуальні питання практики

Податкові норми воєнної реформи

Законопроєкт № 7418 від 21.06.2022. Імпорт. З 01.07.2022 р. повертається ПДВ на імпорт товарів до України СГ, які є платниками ЄП 1-ї, 2-ї та 3-ї груп (п. 69.23 підрозд. 10 розд. ХХ ПКУ); повертається ввізне мито на товари, які ввозяться на митну територію України (пп. 1 п. 9-11 розд. XXI МКУ).

Закон № 2120-IX. Штрафи застосовуються, пеня – ні. У період ВС діє звільнення від штрафів, якщо платник не мав можливості виконати податковий обов’язок. Проте, якщо допущені в цей період порушення виявлені органом ДПС у ході проведених перевірок, то за такі порушення штрафи застосовуватимуться.

Пеня, передбачена ст. 129 ПКУ, не нараховується за порушення, допущені платником у період надзвичайного або воєнного стану (пп. 129.9.7 ПКУ).

Перебіг строків зупинено, крім: 1) дотримання строків реєстрації ПН/РК в ЄРПН, подання звітності, в т.ч. фінансової, сплати податків та зборів податків; 2) строків проведення камеральних перевірок, складення актів, розгляду заперечень, визначення грошових зобов’язань, оскарження ППР камеральних перевірок, нарахування пені; 3) строків фактичних та документальних позапланових перевірок, складення актів, розгляду заперечень, документів та пояснень, визначення грошових зобов’язань, оскарження ППР, адмінарешту майна за результатами фактичних перевірок (п. 69.9 підрозд. 10 розд. ХХ ПКУ).

МПЗ. Тимчасово, за 2022 та 2023 податкові (звітні) роки, не нараховується та не сплачується загальне мінімальне податкове зобов’язання за ділянки на територіях, на яких ведуться (велися) бойові дії, або на територіях, тимчасово окупованих РФ, та/або за земельні ділянки, визначені обласними військовими адміністраціями, як засмічені вибухонебезпечними предметами та/або на яких наявні фортифікаційні споруди (п. 69.15 підрозд. 10 розд. ХХ ПКУ).

Акциз. На період дії воєнного стану в Україні не вважається реалізацією пального і не сплачується акцизний податок його передача у зв’язку:

- з примусовим відчуженням або вилученням пального для потреб держави без отримання компенсації;

- з передаванням пального ЗСУ та ТРО, військовим формуванням, ОМС, держадміністраціям без попереднього або наступного відшкодування їх вартості;

- з передаванням пального, як гуманітарної допомоги.

Передача товарів (послуг) для оборони. Згідно з абз. 4 п. 32-1 підрозд. 2 розд. ХХ ПКУ, не є постачанням товарів (послуг) передача (надання) товарів (послуг) для оборони України. В таких випадках ПН не оформляється, оскільки немає факту постачання, не нараховуються і компенсуючі податкові зобов’язання згідно з п. 198.5 ПКУ. Підтвердним документом може бути видаткова накладна, у якій, крім переліку переданої продукції, можна зазначити як отримувача, номер військової частини, батальйону тероборони.

Операції ж із заправки (дозаправки) або забезпечення наземного військового транспорту або іншого спеціального контингенту ЗСУ обкладаються ПДВ за ставкою 0 % (постанова КМУ від 02.03.2022 р. № 178).

Декларація з ПДВ. Суми ПК, які за лютий-травень були сформовані за даними первинних документів від постачальників (платіжні доручення, рахунки на оплату, чеки РРО, накладні, акти приймання-передачі, акти виконаних робіт чи наданих послуг), повинні відображатися в таблиці 2.1 додатка 1 до декларації та можуть відображатися в додатку 7 (скарга на постачальника, який не оформив/не зареєстрував в ЄРПН/припустився помилки в ПН/РК).

ДПСУ рекомендує заповняти також таблицю 1.1 відомостями про суми ПДВ, які включені до складу ПЗ за звітний (податковий) період і не підтверджені зареєстрованими в ЄРПН ПН та РК на дату подання декларації з ПДВ. Дані такої таблиці допоможуть реєстрації в ЄРПН ПН та РК лютого-травня 2022 р. за рахунок SПеревищ (другого ліміту, обрахованого за пп. 200-1.9 ПКУ). Реєстрація повинна відбуватись і при від’ємному значенні реєстраційного ліміту за умови сплати ПЗ по деклараціях в період воєнного стану (ДПС, 16.03.2022 р.)

Електронні документи. У період ВС приймання електронних документів здійснюється в робочі дні з 8.00 до 18.00 (п. 69.18 підрозд. 10 розд. ХХ ПКУ).

ЄСВ для членів ФГ. З 01.03.2022 р. і до скасування воєнного стану, а також протягом подальших 12 місяців мають право не нараховувати і не сплачувати ЄСВ за себе (абз. 10 п. 3 розд. II Закону № 2120) члени ФГ, які не належать до осіб, що підлягають страхуванню за іншими підставами. Проте, якщо такі особи хочуть мати страховий стаж за цей період, тоді їм слід сплачувати ЄСВ за себе і подавати додаток з ЄСВ до декларації (наказ Мінфіну від 02.10.2015 р. № 859).

ЄСВ для роботодавців. Звільняються від сплати ЄСВ за мобілізованих працівників (Дт 651 – Кт 719) підприємці – єдинники 2-ї та 3-ї груп та ЮО – єдинники 3-ї групи (до розд. VIII Закону № 2464 додано п. 9-20). Водночас роботодавці-єдинники повинні розраховувати ЄСВ на дохід таких працівників, а також відобразити його в Податковому розрахунку. У цьому випадку ЄСВ буде сплачений за рахунок держбюджету і мобілізовані не втратять страховий стаж. 

Для платників ЄП 4-ї групи таких пільг не передбачено.


Коментарі